Fillimi | Regjistrohu | Kyqu Mir se vini Vizitor | RSS
Permbajtja
Chat i shpejt
200
Voto Web
Vlerso Webin
Gjithsej Vota: 227
           Foto ViP

 
           Reklama
Statistikat

Total online: 1
Guests: 1
Users: 0
Kyqu

 Si Formatizohet Pc-ja 
Nje Procedure e shkurte se si ju mund te Formatizoni nje Pc!

E fut CD-en me WindowsXP ne kompjuter dhe leshon kompjuterit.Kur del ne kompjuterin tond si ne foton me lart ti klikon ne ENTER per me vazhdu procedura e instalimit te Windowsit.Kur del si ne foto ti klikon ne F8 per me pranuar licensen nga microsoftiKur del ne kompjuter tondin si ne foton me lart atehere ketu ti vendos cfar deshiron te besh..
A deshiron te besh formatimin e PC apo do te besh particion.Kur del ne kompjuter tondin si ne foton me lart atehere ti vendos cilin formatim don me marr FAT32 apo NTFS

Une preferoj NTFS ata qe eshte i pari ( Quick ).

Pershkak se formatimi kryhet me shpejt s'ke nevoj te presisht aty 1 ore deri sa te formaton kadal dale.Kur del si ne foto atehere kompjuteri e formaton hardiskun tond.Tash kopjohen filet kryesore qe duhen per me vazhdu instalimi i Windowsit XP.
Tash mbrenda do sekondave kompjuteri vet RiStartohet.
Start faqja e Windowsi XP para finales se instalimit.Edhe pse nuk jan gjithe driverat, Windowsi prap se prap do instalohet, dhe do i vendoje ato drivera qe i nevoiten PC tende.


Pasi te kontrollohen gjithe pjeset e montuara ne PC, do filloje te instalohen gjithe drivet qe ndodhen ne CD dhe do kopjohen ne PC.

Koha aty tregon perafersisht edhe sa minuta kan mbet deri ne fund te instalimit

Kjo kohe ndryshon sipas kompjuterit, kompjuterat e vjeter more me shume kohe me e instalu kurse kompjuterat e ri instalohet pak ma shpejt windowsi xp.


http://www.windowsnetworking.com/img/gif_wxp/wxpins12.gif

Kur ne kompjuterin tend del si ne foto atehere URIMEEE ti je vec ne finale.

ketu skam une cfar te shkruj me shume...


Formatizm dhe Instalim te mbar..

Top Faqe
  •         Video e Javes
               Filma    Filma Tyrqe

    Search
    Klikoni Këtu Të Bëni Prizreni-live.ucoz.com Faqe Startuese © 2020